Nejčastějiší dotazy
Nejčastější dotazy
Povinné ručení
-
U kterých typů vozidel musím mít uzavřené povinné ručení ?
Povinné ručení musíte mít u všech provozovaných vozech na veřejných komunikacích, kterým byla přidělena registrační značka nebo technický průkaz.
Jde osobní automobil, motocykl, moped, čtyřkolku, nákladní automobil, tahač a další.
-
Z čeho se vypočítá výše povinného ručení u různých typů automobilů ?
Pro stanovení ceny pojistného jsou hlavními kritérii:
- objem motoru vozidla
- druh vozidla
- typ vozidla
- stáří vozidla
- účel k jakému je vozidlo provozováno (komerční účely, osobní potřeba..)
- průběh předchozího pojištění (bonus a malus)
-
Jaké služby poskytuje asistenční služba v rámci povinného ručení ?
Asistenční služba poskytuje pomoc v případě nehody nebo poruchy vozidla. U jednotlivých pojišťoven se rozsah služeb asistenční služby liší. V rámci povinného ručení je vždy proplacen:
- příjezd asistenční služby na místo poruchy nebo nehody
- oprava na místě
- odtah nebo dočasná úschova automobilu na placeném parkovišti
Některé pojišťovny také proplácí neplánované ubytování v hotelu, náklady na další cestu do vytyčeného cíle, právní pomoc a další.
-
Platí povinné ručení i v zahraničí?
Povinné ručení je platné pro všechny členské státy Evropského hospodářského prostoru a pro území všech dalších států uvedených na přední straně zelené karty. V těchto zemích je nutné prokázat platné povinné ručení předložením zelené karty.
V zemích, které zde uvedené nejsou, je třeba zaplatit pojištění odpovědnosti na hranicích každé dané země (hraniční pojištění).
-
Je možné kdykoli změnit pojišťovnu?
Pojišťovnu je možné změnit, ale nelze to učinit kdykoli si vzpomeneme. Pro výpověď pojistné smlouvy existují různá pravidla, která se odvíjí od délky platnosti pojistné smlouvy a důvodu její výpovědi. Tato pravidla najdete ve článku Ukončení pojistné smlouvy.
Cestovní pojištění
-
Co ovlivňuje cenu cestovního pojištění?
Cena pojištění je dána počtem dní, místem Vaší cesty, typem cesty (turistická / pracovní / lyžařská), rozsahem rizik, které jsou pojištěním kryty a výší limitů (tedy kolik pojišťovna zaplatí v případě pojistné události za konkrétní typ škody). Některé pojišťovny pak nabízejí slevy pro rodiny, či slevy na vícedenní (např. celoroční) pojištění. Základní pojištění pro Evropu přijde jednu osobu na pár korun denně, za 14 denní dovolenou v Evropě zaplatíte 200Kč i méně. Pro rodiny, děti a větší skupiny existují výrazné slevy.
-
Co zahrnuje základní cestovní pojištění?
Základní cestovní pojištění kryje jen naprosté minimum možných rizik. Součástí těch nejzákladnějších typů pojištění je vždy pojištění léčebných výloh se základním limitem (cca 1 500 000Kč), repatriace či převezení ostatků v případě smrti do vlasti. Součástí většiny pojištění jsou také asistenční služby, dostupné 24 hodin denně, 7 dní v týdnu v českém jazyce.
-
Jaké jsou varianty doplňkových připojištění?
Úrazové připojištění uhradí klientům určitou finanční částku při smrti nebo trvalých následcích následkem úrazu.
- Připojištění zavazadel: vztahuje se většinou na jejich zničení, krádež nebo ztrátu.
- Odpovědnost za způsobené škody: vztahuje se na škody způsobené na majetku i na zdraví osob.
- Pojištění sportovních aktivit: pojišťovny v základní ochraně poskytují krytí pouze rekreačních a naprosto bezpečných sportovních aktivit.
- Pojištění stornopoplatků: propláceny poplatky, které si cestovní kanceláře, aerolinie, hotely a další společnosti účtují, pokud se rozhodnete z nějakého důvodu zrušit zakoupení jejich služby.
-
Jak je kryta zdravotní péče, pokud nemáme cestovní pojištění?
Bez uzavřeného cestovního pojištění lze vycestovat do zahraničí, aniž byste se museli obávat, že Vám nebude poskytnuta nutná péče. Zdravotní péče Vám bude v EU poskytnuta VŽDY, ale je třeba mít na paměti, že jde jen o některé státy. Jedná se o tři skupiny států - státy Evropské Unie, státy Evropského hospodářského prostoru + Švýcarsko a státy, s nimiž má Česká republika bilaterální smlouvy.
Životní pojištění
-
Proč je výhodné uzavřít životní pojištění?
Pojistěte to nejdůležitější, co máte, svůj život a své zdraví. V případě Vašeho úrazu a ztráty stálého finančního příjmu budou Vaši nejbližší nuceni plnit všechny Vaše finanční závazky. Nestavte je do tíživé situace a nechte životní pojištění pokrýt tyto výdaje a pomoci tak v neočekávané životní situaci.
-
Jaký zvolit druh životního pojištění?
Životní pojištění se dělí do následujících skupin:
- rizikové
- kapitálové
- flexibilní
- investiční
- důchodové
Každý má na své pojištění jiné nároky, a tudíž mu vyhovuje jiný druh. Od volby vhodného druhu pojištění jsme tu právě my a rádi Vám poskytneme odbornou radu.
-
Kdy mohu zrušit životní pojištění?
Pojistnou smlouvu lze zrušit kdykoliv, a to jak písemně, tak i na pobočce dané pojišťovny. Výpovědní lhůta je nejčastěji 6 týdnu před koncem pojistného období.
-
Mám uzavřeno více životních pojistek. Budou v případě pojistné události vyplaceny obě?
Ano, protože můžete mít sjednáno vícero životních pojištění. Jakmile dojde k pojistné události, máte podle zákona právo na čerpání všech těchto pojistek.
-
Příspěvek zaměstnavatele na pojistnou smlouvu
Přispívá-li zaměstnavatel zaměstnanci na životní pojištění do 50 000,- Kč ročně, má zaměstnanec tento příspěvek osvobozen od daně z příjmu a platby sociálního a zdravotního pojištění.
Hypotéky
-
Jaké dokumenty potřebuji pro získání hypotéky?
Z pravidla banky vyžadují doklad identifikující klienta, nejčastěji občanský průkaz, který si okopírují. Cizinci většinou použijí cestovní pas. Dále samotná vyplněná žádost o hypoteční úvěr.
-
Mohu si od základu daně odečíst úroky z hypotečního úvěru?
Na základě zákona o daních z příjmu si odečíst úroky z hypotečního úvěru od základu daně můžete. Stejně jako úroky z úvěru poskytnutého stavební spořitelnou. Důležité je, aby byly získané peníze využity na bydlení. Celková výše úroků ale nesmí přesáhnout částku 300 000 Kč ročně.
-
Mohu prodat nemovitost zatíženou hypotékou?
S prodejem nemovitosti s hypotékou musí souhlasit banka. Ta si kupujícího prověří podobným způsobem, jako kdyby sám žádal o hypotéku. Kupující tedy musí mít dostatečnou bonitu, bude schopen hypotéku splácet. Prodávající, kupující a banka se dohodnou, že kupující převezme dluh a bude splácet hypotéku za stejných podmínek jako doposud prodávající. Bance bude nadále zavázán pouze kupující jako nový vlastník nemovitosti.
-
Co je to RPSN?
Hodnota RPSN je roční procentní sazba nákladů. Vyjadřuje skutečnou cenu půjčených peněz v procentech za rok pro celou dobu trvání půjčky. Zahrnuje celkové náklady, které vynaložíme při získání úvěru. Jedná se o všechny povinné poplatky:
- úroky a poplatky za uzavření smlouvy
- poplatky za vedení účtu
- za převody peněžních prostředků
- pojištění schopnosti splácet
- pojištění nemovitosti
- případně i životní pojištění.
Půjčky
-
Kdy obdržím peníze ze sjednané půjčky?
Peníze budou odeslány na bankovní účet nejpozději druhý den po podpisu smlouvy. Spolu s podepsanou smlouvou je potřeba dodat také požadované doklady.
-
Budu platit nějaké poplatky?
Za vyřízení, vedení a doplacení nezaplatíte ani korunu. Zpoplatněno je odložení celé splátky, případně vrácení přeplatku.
-
Kolik musím platit nejméně?
Výši minimální splátky, kterou je potřeba vždy uhradit, si dohodnete při sjednání smlouvy. Tato částka se nemění a pro připomenutí, ji uvidíte ve vašem měsíčním výpise. Každý měsíc musíte zaplatit přinejmenším minimální splátku.
-
Můžu si splátku zcela odložit?
V případě potřeby si splátku můžete odložit celou. Stačí nám před datem její splatnosti zavolat na klientskou linku a dohodnout se s operátorem. Tento jednorázový odklad je zpoplatněn a dlužná částka je i po dobu odkladu úročena.
-
Jakým způsobem můžu půjčku splácet?
Splátky můžete platit jednorázovým nebo trvalým příkazem ze svého účtu, složenkami, nebo přes terminál Sazky.
-
Můžu změnit způsob úhrady splátek v průběhu splácení?
Jak nám pošlete splátku, je vždy jen na vás. Peníze je vždy pouze nutné odeslat na správný bankovní účet a se správným variabilním symbolem. Tyto údaje najdete ve své úvěrové smlouvě nebo měsíčním výpisu.
POJIŠTĚNÍ
Co je ŠKODA Plus?
Jak název napovídá, ŠKODA Plus je program pod hlavičkou ŠKODA AUTO. Jedná se o systém prodeje ojetých vozů zmíněné značky. Tyto vozy prošly důkladnou kontrolou a automobilová společnost se za ně zaručuje.
POJIŠTĚNÍ
Jak nastartovat auto pomocí kabelů?
Nepříjemná situace, která se může stát každému. Zapnutá světla, rádio nebo zapojený chladič na nápoje přes noc vysály energii z vaší autobaterie. Je čas na použití startovacích kabelů. Víte jak na to? Máme pro vás přehledný návod.
POJIŠTĚNÍ
Jaké příjmy budete potřebovat ke schválení hypotečního úvěru?
V třesoucí se ruce svíráte klíč, který vám právě předal usmívající se realitní makléř. Dveře se vám daří odemknout až na třetí pokus, ale konečně dostáváte své emoce pod kontrolu a vstupujete do haly. Vše září novotou a voní čerstvým dřevem, zatímco velká okna vpouští dovnitř spoustu příjemného světla. Prohlížíte si zbrusu novou kuchyň, nádhernou sedací soupravu, ložnici s královskou postelí a zářivě čistou koupelnu. Vše vypadá do puntíku tak, jak jste si představovali. Vaše nové bydlení.